Pamatekspozīcija "Malēnieša pasaule"

14.11.2020

Tagad, apmeklējot Jaunlaicenes muižas muzeju, ikviens var nokļūt malēnieša pasaulē, jo šeit ir tapusi jauna pamatekspozīcija ar nosaukumu "Malēnieša pasaule". Ideja par pamatekspozīciju auklēta piecus gadus. Jaunlaicenes muižas muzejs ilgstoši ir strādājis ar vietējiem iedzīvotājiem, vācot kultūrvēsturisko mantojumu, kas saglabāts ne tikai priekšmetos, bet arī nostāstos, ticējumos, atmiņās, pasaules uzskatā un valodā. Jaunā pamatekspozīcija stāsta ne tikai par malēniešu zemes rašanos, robežām un valodu, bet arī atklāj malēniešu pasaules kārtības izpratni, īpatnējā rakstura veidošanās iemeslus un viņu smalko, radošo, jūsmīgo un optimistisko būtību. Tā stāsta par malēnieša pārsteidzošajām spējām un talantu, par rakstura īpašībām, kas malēnieti dara atšķirīgu no citiem latviešiem. Apmeklējot pamatekspozīciju iespējams saveicināties ar malēnieti tikai šai pusei raksturīgā veidā, izspēlēt malēniešu vārdu spēli, sameklēt atšķirības starp malēniešu un latgaliešu valodu un pamēģināt pašam gaismu dabūt maisā. Pamatekspozīcija tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Alūksnes novada pašvaldības atbalstu.